Rozhovor s panem Kenem McCrackenem (KPMG LLP) (1. část)
KPMG je vedoucí světová skupina společností, které poskytují služby v oblasti auditu, daní a poradenství. Je nám potěšením přinést Vám rozhovor s panem Kenem McCrackenem, který se nedávno stal vedoucím sekce Family Business Consulting v londýnské KPMG LLP.
Mohu Vás požádat o stručný úvod pro české čtenáře? Jak dlouho působíte v oblasti poradenství pro rodinné firmy? Proč jste se rozhodl opustit právnickou praxi? Co Vás přivedlo právě k tomuto oboru? Co máte nejraději na poradenství zaměřeném na rodinné firmy?
Tímto oborem jsem se začal zabývat v roce 1995, když byla advokátní kancelář, v níž jsem tehdy působil jako partner, přizvána, aby se podílela na založení Centre for Family Enterprise (CFE) na Glasgow Caledonian University. Jednalo se o vůbec první univerzitní vzdělávací program ve Spojeném království zaměřený na rodinné firmy.
Rychle jsem pochopil, že výzkum a vědomosti související s oblastí rodinného podnikání se rychle rozvíjejí, a v roce 1997 jsem se stal prvním právníkem ve Spojeném království, který se stal členem Family Firm Institute.
Rodiny, které se účastnily konferencí a vzdělávacích programů CFE, se na mne začaly obracet se svými problémy, a já jsem na základě toho, co jsem se naučil v CFE a FFI, dospěl k závěru, že pomoc, kterou potřebují, se liší od běžné právní praxe. Proto jsem v roce 2000 společně s Dr. Barbarou Murray Ph.D., která tehdy působila jako akademická ředitelka CFE, založil společnost Family Business Solutions (FBS).
V roce 2013 jsem se stal jedním z výkonných ředitelů nové mezinárodní poradenské skupiny působící pod názvem Withers Consulting Group a nedávno jsem obdržel nabídku stát se vedoucím sekce poradenství pro rodinné firmy (Family Business Consulting) v KPMG LLP v Londýně.
Dle mého názoru lze hlavní rozdíly mezi právní praxí a poradenstvím pro rodinné firmy shrnout následovně:
- Potřebná suma znalostí je odlišná. Naše práce vychází z teorie rodinných systémů, osobnostního rozvoje dospělých, z financí, poradenství a řízení procesů v různých podobách. Tyto znalosti jsou nezbytné k tomu, aby poradci mohli poskytovat efektivní poradenské služby, neboť potřeby rodin a podniků jsou vzájemně provázány.
- Naproti tomu převažující styl poradenství ve Spojeném království je takový, že zde máme specialistu, který se zaměřuje vždy na jednu úzkou oblast klientových záležitostí, např. na daně, soukromé osoby, firemní klientelu, pracovněprávní záležitosti apod. Náš přístup je jiný: my zprostředkováváme diskuse ve skupině rodinných příslušníků (a někdy též dalších osob), jejichž cílem je dosáhnout konsenzu potřebného k posunu kupředu.
- Proto se také naše vnímání „klienta“ odlišuje od vnímání právníků, kteří obvykle pracují spíše na základě pokynů jedné osoby, zatímco my pracujeme s celou skupinou, v níž mnohdy narážíme na protichůdné zájmy.
Rodinné firmy potřebují poradenství od někoho, kdo jim může nabídnout odbornou specializaci, ale zároveň také často potřebují pomoci s rozhodováním o budoucnosti ještě před tím, než se příslušný specialista vůbec dostane ke své odborné práci.
Mám rád práci v oboru poradenství, protože je to podle mě efektivní způsob, jak může člověk pomoci celým rodinám. Netvrdím, že náš přístup je lepší než přístup jiných typů poradců, nicméně je odlišný a náš obor přesahuje hranice naší odborné specializace, neboť vyžaduje aplikaci takzvaných „měkkých“ neboli interpersonálních dovedností.
Zajímá mě, jak rodinné firmy fungují, a rád se seznamuji s novými výzkumy a nápady, které můžeme v praxi využít pro naše klienty. Díky tomu, že jsem začínal v univerzitním vzdělávacím programu s jednou z nejuznávanějších akademiček v daném oboru, zastávám názor, že potřebujeme rozvíjet své znalosti a zároveň být schopni efektivně působit v praxi. Náš přístup lze tedy označit za „pracademic“ (propojení jak teoretického tak praktického přístupu k dané problematice).
Můžete našim čtenářům představit Vaši současnou praxi?
Poskytujeme poradenství podnikatelům, fungujícím rodinným firmám a rodinným kancelářím v souvislosti s jejich řízením, jinými slovy, radíme jim, jaký způsob organizace mají použít, aby byli dál úspěšní. Součástí tohoto poradenství jsou následující aspekty:
- Pochopení, jak rodina v současné době řídí svou firmu, a zavádění pokud možno minimálního množství změn pro další fungování rodiny i jejího podniku.
- Vypracování nových institucí a zásad pro řízení vztahu mezi rodinou a jejím podnikem.
- A tím se dostáváme k detailům vlastnických vztahů a rodinného a firemního řízení, kde pomáháme rodinám vyvažovat jejich obchodní potřeby s jejich přáním přistupovat ke své rodině ohleduplně, starostlivě a s láskou.
S jakými problémy se obecně a globálně rodinné firmy potýkají?
Obecně můžeme říci, že všechny rodinné firmy na celém světě se potýkají s problémy souvisejícími s rozrůstáním rodiny a s tím, že jejich podnikání se stává stále složitějším. Když nastane tato situace, je třeba v rodině nalézt shodu v odpovědi na tři klíčové otázky:
- PROČ chceme společně podnikat?
- CO může rodina udělat ve vztahu k vlastnické struktuře, managementu a řízení firmy a jaké schopnosti k tomu jednotliví členové rodiny mají?
- JAK je třeba rodinu v rámci podniku zorganizovat?
Pokud si rodina na tyto otázky neodpoví, pak může jen doufat, že se jí podaří dál řídit její rodinnou firmu na základě různých předpokladů a domněnek, což často vede k chybným předpokladům a nedorozuměním, a tudíž ke konfliktům, jimž se chce většina rodin vyhnout.
Panu McCrackenovi jsme položili i další dotazy. Ptali jsme se, jaké jsou podle jeho názoru hlavní problémy, s kterými se potýkají rodinné firmy podnikající ve střední Evropě nebo jak by si měly firmy vybírat své poradce? Odpovědi na ně Vám přineseme již brzy v pokračování tohoto rozhovoru.