MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Plánujeme nástupnictví: Kdo by měl vlastně být nástupcem?

3.10.2016 —


Článek Christopha Kneipa na webu kpmgfamilybusiness.com předpokládá, že už víte, že nástupnictví je třeba plánovat dlouhodobě. Autor se v něm zamýšlí nad tím, jak vybrat vašeho konkrétního nástupce. Je zřejmé, že se nejedná o jednoduché rozhodnutí. Otázka nástupnictví může uvnitř rodiny vyvolat velký konflikt. Jak tedy na to dle pana Christopha Kneipa?

Na začátku je dobré stanovit objektivní kritéria. Ty musí splnit každý, kdo má být zvažován pro roli šéfa celé rodinné firmy. Sestavte komisi, která požadavky stanoví. Pokud se z jakéhokoli důvodu rozhodnete vybrat příštího ředitele mimo rodinu, nedopusťte, aby byl výběr jakkoli ovlivněn rodinnými konflikty a hádkami.

Ostatním o svých záměrech řekněte co nejdříve

Pokud vaše děti rodinná firma zajímá a často vám pokládají zvídavé otázky, měli byste v nich zájem a zvědavost podporovat. Když pak vyrostou, budete si s nimi moci promluvit o tom, zda firmu po vás jednou chtějí převzít. Při rozhovoru na toto téma je dobré, aby vám asistoval někdo třetí – například konzultant, který je nestranný. Svého potomka se jasně zeptejte, zda si přeje jednou rodinnou firmu sám vést.

Důležité je nenaléhat a nechat potomka svobodně se rozhodnout

Pro případ, že by dotyčný nástupnictví odmítl, byste měli mít připravený záložní plán. Tím svého potomka zbavíte nátlaku, který by mohl cítit v případě, že právě on je jediná zvažovaná možnost.

Pokud se mladí nebudou chtít v rodinné firmě angažovat, neciťte vůči nim zášť nebo vztek. Může to pro vás být nepříjemné zjištění, ale každý má právo usilovat o své štěstí způsobem, který si sám zvolí. Pokud   někoho dotlačíte k tomu, aby roli lídra vzal, ač sám nechce, nic dobrého to nepřinese. Obvykle v této roli nezůstane příliš dlouho a ani do toho nedá vše. Bude mít pocit, že je v pasti.

Pokud potomek kývne, musí se začít připravovat

Pokud váš potomek jednou firmu převzít chce, potřebujete se o tom vy i zbytek rodiny dozvědět co nejdříve, zdůrazňuje autor článku Christoph Kneip. Dotyčného je totiž třeba začít připravovat. Určitě bude potřeba vypilovat nějaké schopnosti a také poznávat firmu hlouběji a důkladně se seznámit i s celým odvětvím. Někdy možná bude potřeba sjednat kouče – například pro rychlejší osvojení manažerských schopností.

Čeká vás dost práce – ale úsilí se vyplatí

Vy i váš budoucí nástupce musíte mít jasnou představu o tom, co daná role obnáší a jaké odpovědnosti se k ní vážou. Jen tak bude přechod rozhodovacích pravomocí plynulý a bezproblémový. Budoucí lídr by měl také být seznámen s tím, jak ve firmě funguje výroba (nebo provoz), finance i obchod a prodej. Při rotacích a seznamování s různými odděleními si budoucí nástupce vybuduje vztah s klíčovými zaměstnanci a manažery. Také pozná, pro co má talent a co ho baví.

Budoucí šéf by měl být seznámen i s aktivitami zaměřenými na společenskou odpovědnost firmy a měl by chápat, které z nich jsou zásadní. Také by se měl seznámit s klíčovými obchodními partnery, odběrateli i dodavateli.

Vyslat potomka na zkušenou? Dobrý nápad

Váš potomek klidně může pár let pracovat v nějakém odvětví blízkém tomu, ve kterém působí vaše firma. To na škodu rozhodně nebude. Někteří šéfové trvají na tom, aby potomek dostudoval, nastoupil v jiné firmě a tam se vypracoval až do manažerské role. Pak teprve může začít pracovat v rodinné firmě.

Pozor na nerealistická očekávání

Na svého nástupce netlačte. Nebude prospěšné, když bude neustále mít pocit, že vám musí něco dokazovat (nebo že se musí neustále obhajovat). Dejte mu prostor, aby získal zkušenosti a získal nezbytnou sebedůvěru.

Co s bývalým šéfem, když nástupce konečně nastoupí do nejvyšší role?

Plánovat musíte nejen to, jak bude vypadat cesta mladého potomka, ale také co bude s vámi samotnými. Až bude firma předána, měli byste i vy jasně vědět, jaká je vaše role. Možná už nebudete hlavní šéf, ale budete si chtít uchovat nějaký vliv na to, jak firma funguje a kam se ubírá. To si rozmyslete už dopředu a vše nezbytné připravte včas. Jasno ohledně vašeho působení po odstoupení z nejvyšší role by měli mít i ostatní.


planujeme-nastupnictvi-kdo-by-mel-vlastne-byt-nastupcem

Jan Kubíček

Jan Kubíček je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a zajímá se o aplikovanou psychologii, interní komunikaci a podnikání. Texty pro internetový portál majitelefirem.cz zpracovává se zájmem, protože si uvědomuje, že se do podnikání mohou silně promítat osobní vztahy a problémy. Jan se též věnuje přípravě článků o soft skills na web pro manažery a navštěvuje setkávání profesionálů v oblasti interní komunikace.