MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

20th (21st) Century Fox

14.6.2017 —


Filmová společnost 20th Century Fox, která je jedním z největších filmových studií, nevznikla na zelené louce. V průběhu 20. století si vybudovala významnou pozici ve světě filmu a zařadila se tak do tzv. Velké šestky, která sdružuje největší filmová studia.

Aby bylo možné lépe pochopit začátky této světové firmy, musíme se poohlédnout za dvěma studii, ze kterých vzešla.

První z nich, Fox Film Corporation, byla založena už v roce 1915 a byla pojmenována po svém zakladateli Williamu Foxovi, který byl průkopníkem v distribuci filmů. V roce 1927 firma získala patenty na ozvučení filmů, proto ještě ten samý rok představila první zvukový týdeník Fox-Movietone News. Fox Film Corporation ve dvacátých letech minulého století stále více rostla, ovšem i na úkor půjček. Proto když vypukla Velká hospodářská krize, ztratil samotný majitel William Fox většinová práva nad svojí společností.

Druhým filmovým studiem, ze kterého 20th Century Fox vzešla, bylo Twentieth Century Pictures, které bylo založeno „až“ v roce 1933 pány Darrylem F. Zanuckem, Josephem Schenckem, Raymondem Griffithem a Williamem Goetzem. Asi nejvýraznější osobností byl první jmenovaný Darryl F. Zanuck, který do té doby pracoval jako ředitel produkce u konkurenčního studia Warner Brothers.

Všechny tyto události vedly k tomu, že 31. května 1935 vzniklo fúzí dvou společností (Fox Film Corporation a Twentieth Century Pictures) filmové studio s názvem 20th Century Fox. Již zmíněný Darryl F. Zanuck stál v čele společnosti od začátku až do roku 1971 (vyjma let 1956 až 1961). Na konci třicátých a ve čtyřicátých letech se studio soustředilo zejména na produkci westernů a muzikálů. Filmy v jejich distribuci režírovala nejvěhlasnější jména Hollywoodu, například John Ford.

Začátek padesátých let byl ve znamení technických inovací. V roce 1953 20th Century Fox představilo nový formát promítání na plátno. Jednalo se o rozměr, kdy šířka byla dvakrát delší než výška. Jedním z prvních filmů, který odstartoval tento způsob promítání, byl film The Robe. Společnost v padesátých letech přinesla hvězdnou slávu také herečce Marilyn Manroe, když jí nabídla smlouvu a obsadila do vedlejší role filmu All About Eve.

Zatímco v padesátých letech byly devízou studia zejména muzikály (The King and I nebo South Pacific), v letech šedesátých studio produkovalo hlavně historické velkofilmy. Šlo například o film Cleopatra z roku 1963, který studio finančně tak vyčerpal, že téměř zkrachovalo nebo válečný film The Longest Day (1962), díky kterému se drželo finančně „nad vodou“.

Na začátku sedmdesátých let společnost přišla s dalšími válečnými filmy Patton (1970) a M*A*S*H (1970), které přinesly značné zisky. Studio i nadále produkovalo drahé filmy a riskovalo svoji budoucnost. Tato strategie se jim vyplatila a v průběhu sedmdesátých let přišly nejvýdělečnější filmy, jednalo se o filmy The Towering Inferno (1975) a hlavně o Star Wars (1977).

Na začátku osmdesátých let změnila společnost majitele, když byla prodána Marvinu Davisovi a jeho rodině, kteří ji už po čtyřech letech, v roce 1984, prodali mediálnímu magnátovi Rupertovi Murdochovi. Ten ji zařadil do svého holdingu Fox, Inc, jež byla spravována News Corporation.

Rupert Murdoch pochází z rodinné dynastie Murdochových. Jeho otec byl australským novinářem, kterému byl udělen titul sira. Sám Rupert Murdoch vystudoval Oxford a v roce 1954 zdědil novinové vydavatelství a postupně se vypracoval až v mediálního magnáta. V roce 1984 koupil 20th Century Fox. V jeho rodinném podniku se angažují jeho dvě dcery i jeho dva synové. V roce 2013 byla New Corporation rozdělena, tím vedle ní vznikla i 21st Centrury Fox, která dohlíží na původní 20th Century Fox. Starší syn Lachlan Keith Murdoch je spolupředseda ve společnostech News Corporation a 21st Century Fox. Druhý mladší syn James je generální ředitel ve společnosti 21st Century Fox.


20th-21st-century-fox

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.