Morgani: Rodinné podnikání, které zachránilo Ameriku (1. část)
Dnešní díl našeho seriálu o významných rodinných firmách bude o rodinném podniku, který zachránil USA před bankrotem. Touto společností není žádná jiná než největší investiční banka světa JPMorgan Chase & Co. Finanční instituce, která má tržní kapitalizaci více než 350 miliard dolarů, vznikla fúzí několika dalších bank. Ovšem základní kameny a jádro společnosti vybudovala rodina, jejíž název nese investiční banka dodnes – rodina Morganů.
Junius Spencer Morgan byl prvním významným bankéřem v rodinném podnikání. Narodil se v Americe a svojí kariéru začal ve svých 16 letech v roce 1829 jako zaměstnanec Alfreda Wellese. Po smrti svého otce Josepha Morgana zdědil finanční prostředky. Díky nim a svým obchodním schopnostem se stal partnerem v J. M. Beebe & Co., největšího retailového obchodu s pracovními pomůckami v Massachusetts. Důležitou událostí v jeho kariéře byl v roce 1854 vstup do firmy George Peabodyho v Anglii, kam se také s celou svojí rodinou přestěhoval. Po deseti letech působení ve společnosti George Peabody & Co. vystřídal George Peabodyho ve vedení a společnost přejmenoval na J. S. Morgan & Co., která se věnovala převážně obchodu s textilem. Před tím se v roce 1836 oženil s Juliet Pierpont, dcerou Johna Pierponta básníka, právníka, obchodníka i ministra. Junius Morgan a Juliet Pierpont spolu měli čtyři děti, které se dožily dospělosti. Nejstarší a jediný syn se jmenoval John Pierpont Morgan.
Nebývá v historii rodinného podnikání časté, aby byl syn úspěšnější než zakladatel rodinného byznysu. Tato výjimka potvrzuje pravidlo, ovšem je nutné podotknout, že bez zázemí, zkušeností, peněz i drilu od svého otce by John Pierpont Morgan tak úspěšný nebyl. Mladý John vystudoval Göttingenskou univerzitu a poté se v roce 1857 vrátil zpět do Ameriky. Nejdříve pracoval ve firmě Duncan, Sherman & Company, ale už o tři roky později založil vlastní banku, jež byla úzce spjatá s bankou jeho otce ve Velké Británii. Zatímco občanská válka v Severní Americe byla pro většinu obyvatelstva tragédií, rodu Morganů to přineslo spoustu příležitostí, když levně skoupili a ovládli důležité průmyslové podniky po celé zemi. Rodina Morganů, tak skrze své finanční aktivity měla podíly ve většině průmyslových odvětví ve Spojených státech amerických.
Po smrti Juniuse Morgana v roce 1890 se J. P. Morgan stal hlavou rodinného impéria. Po pěti letech od smrti otce sloučil banku ve Velké Británii s bankou v Americe do jedné s názvem J. P. Morgan & Co., která měla svoje sídlo na Wall Street v domě číslo 23. J. P. Morgan pokračoval v konzervativních investicích například do železnic a stabilních průmyslových závodů, ale na rozdíl od svého otce se nebál investovat i do nových technologií a zdrojů energie. Proto například finančně podporoval Thomase Alvu Edisona nebo Nikolu Teslu a nechal si jako první v New Yorku zavést elektřinu do své rezidence.
J. P. Morgan se podílel na většině významných finančních transakcích ve Spojených státech. Prosté vyjmenování alespoň deseti procent by zabralo mnoho stran, proto se zaměřím pouze na nejvýznamnější. Jednou z nich byl v letech 1900-1901 obchod Carnegie Co. s J.P. Morgan & Co. J. P. Morgan koupil ocelářský konglomerát od Andrewa Carnegieho za neuvěřitelných 480 milionů tehdejších dolarů. Po koupi Morgan společnost Carnegie Co. přejmenoval na United States Steel Corporation.
Chcete-li se dozvědět, jak se této firmě povedlo zachránit Ameriku, jak avizuje nadpis tohoto článku, musíte si počkat na druhý díl, který jsme pro Vás připravili již na příští týden.