Heineken: Rodinný pivovar z Nizozemska (2. část)
Henry Pierre Heineken řídil společnost od roku 1917 do roku 1940. Těžkou válečnou dobu společnost Heineken překonala a po jejím skončení se čím dál více zaměřovala na export. Jedním z největších odběratelů bylo USA, tam společnost exportovala pivo až do začátku 20. let 20. století, kdy byla zavedena prohibice. Jak důležitý trh pro ni byly Spojené státy americké, svědčí skutečnost, že hned tři dny po skončení prohibice v USA přistály na jejich pobřeží první sudy s tekutým zlatem. Špatným obdobím byla pro rodinný podnik druhá světová válka, kterou ovšem, stejně jako první světovou válku, společnost přestála. Po ní musela konsolidovat svoji produkci, a tak zavírala malé pivovary a vyráběla především ve velkých pivovarech.
Další generaci ve firmě představoval syn Henryho Pierra Heinekena, Alfred Henry Heineken, kterému ostatní říkali familiárně Freddy. Freddy byl ve 40. letech poslán do USA, aby získal potřebné vědomosti a znalosti v oblasti marketingu a reklamy. Poté, co se vrátil v roce 1948 zpět do Nizozemska, vylepšil marketingovou strategii firmy, když investoval do reklam v rádiu a dalších sdělovacích prostředcích také v Evropě. Společnost byla předešlé období známá po celém světě, ovšem paradoxně méně na starém kontinentě. Tento trend se ale obrátil a v druhé polovině 20. století se pivo Heineken stalo jedním z nejprodávanějších piv i v Evropě.
Ve společnosti začal Freddy pracovat už v roce 1940 a nejvyšší pozici opustil až v roce 1989. Za jeho vedení firma pokračovala v celosvětové expanzi. Důležitým byl rok 1968, kdy firma fúzovala se svým největším konkurentem společností Amstel. O pár let později otevřela pivovar Zoeterwoude, kam přestěhovala svoji produkci od firmy Amstel. V novém tisíciletí Heineken skupoval další významné pivovarnické společnosti, jako například v roce 2008 Scottish and Newcastle. Po této akvizici se firma stala třetím největším producentem piva podle tržeb. Společnost Heineken nezahálela ani v České republice, kolébce pivovarnictví, když koupila pivovary Zlatopramen, Březňák, Louny, Dačický, Lorec, Jarošov a Pivrnec. Společnost Heineken N. V. je dnes veřejně obchodovaná firma na burze, jejíž tržby přesahují 20 miliard euro ročně. Firma vyrobí přes 120 milionů hektolitrů piva a zastává už druhou příčku největšího pivovaru na světě. Rodinu Heinekenů reprezentuje dnes dcera Freddyho, Charlene de Carvalho-Heineken, která žije ve Velké Británii a v roce 2018 kontrolovala 25 % akcií společnosti Heineken International. Je tak jednou z nejbohatších žen v UK. Celkem rodina Heineken prostřednictvím dalších firem vlastní 52 procent Heineken Holding N. V, takže rodinný byznys dál pokračuje v tradici rodinného podnikání, které založil jejich předek Gerard Adriaan Heineken.