Reliance: Rozdělení může být nejlepším řešením
Postupně Vám chceme přinášet příběhy zahraničních rodinných firem, velkých i malých, známých i méně známých. Tento seriál jsme nazvali „Představujeme světové rodinné firmy„. V prvním článku z naší série si Vám dovolíme představit příběh indické rodinné společnosti Reliance. V dalších dílech se můžete těšit na příběhy firem Walmart, Cargill a dalších.
Když Dhirubhai Ambani zakládal v 60. letech 20. století se svým vzdáleným bratrancem v indické Bombaji firmu, která vedle nich měla pouze dva zaměstnance, jistě netušil, že i když jejich spolupráce skončí již v roce 1965, tak za 50 let budou oba jeho synové řediteli konglomerátů vycházejících z této společnosti. Jeden z těchto podniků je dokonce nejvýdělečnějším podnikem v zemi.
V roce 1966 založil Dhirubhai Ambani společnost Reliance Textiles Industries Ltd., která byla v roce 1985 přejmenována na Reliance Industries Ltd. Firma začínající pouze jako výrobce polyesterového vlákna časem pronikla i na trh finančních služeb, ropného průmyslu či průmyslu energetického. V roce 2002 už se jednalo o konglomerát s celkovým výnosem 15 biliónů amerických dolarů.
Když v roce 1986 Dhirubhai Ambani prodělal první mozkovou mrtvici, rozhodl se předat vedení společnosti svým dvěma synům. Otec Mukeshe a Anila zemřel v červu 2002 po prodělání další mrtvice. V roce 2004 se nechal Mukesh Ambani slyšet, že mají s bratrem jisté vlastnické neshody plynoucí z osobních problémů. Zanedlouho byla společnost rozdělena na dvě části – Reliance Industries Ltd. v čele s Mushkem Ambani a Reliance Anil Dhirubhai Ambani Group v čele s Anilem Ambani.
Oba konglomeráty zastřešují podniky z různých oblastí. Jedná se zejména o telekomunikační průmysl, o finanční služby, zábavní průmysl a zdravotní péči. Právě Reliance Industries Ltd. je již zmíněným nejvýdělečnějším podnikem v Indii. Je také jedinou indickou soukromou společností, která se od roku 2004 pravidelně umísťuje v žebříčku Fortune Global 500. V roce 2015 se umístila na 158. místě.
Nedílnou součástí konglomerátů takové velikosti je i činnost v oblasti filantropie. Mukesh Ambani s manželkou se v roce 2010 rozhodli založit Reliance Foundation. Hlavním cílem této nadace je snaha o udržitelný rozvoj Indie. Nadace je aktivní především v pěti sférách, kterými jsou přeměna venkova, vzdělávání, zdravotní péče, městská obnova a umění. Reliance Foundation spolupracuje s mnohými dalšími nadacemi či neziskovými společnostmi. Koncern Anila Ambani, zkráceně Reliance ADA Group, zase zastřešuje několik vzdělávacích institucí a nemocnic. Je také hlavním sponzorem kriketových turnajů v Indii.
Neschopnost dohodnout se mezi příbuznými bývá velmi často příčinou úpadku či úplného zániku rodinné firmy. U firmy Reliance to naštěstí takto nedopadlo. To že se bratři shodli alespoň na tom, že společnost rozdělí a každý si půjde svou cestou, bylo zřejmě nejlepší společné rozhodnutí. Obě společnosti jsou velmi úspěšné. Společné bohatství bratrů Ambani dělá z rodiny Ambani jednu z nejbohatších rodin světa. Kdyby se snažili i přes neshody udržet rodinný podnik jako celek a řídili jej společně, kdo ví, zda by společnost ještě dnes existovala.