MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Bison Ranch Rožnov: Za bizony do České Kanady

5.9.2016 —


V rámci série článků „Představujeme české rodinné farmy“ jsme si již představili farmy zabývající se chovem skotu, koní či koz, v následujícím článku se zaměříme na farmu, která se specializuje vedle masného skotu také na chov méně obvyklých bizonů. Přečtěte si příběh rodinné farmy Bison Ranch Rožnov.

Sen o vlastní farmě s chovem méně typických hospodářských zvířat si Dirk van de Poel se svou ženou Evou splnili v podobě malého ráje uprostřed přírodního parku Česká Kanada. V ekologickém režimu zde obhospodařují 300 hektarů travních porostů a věnují se jak chovu masného skotu, tak bizonů. Veškeré maso z těchto u nás poněkud neobvyklých zvířat je zpracováno v bourárně přímo na farmě a formou lákavých specialit nabízeno v restauraci. Ta je společně s penzionem součástí faremního agroturistického areálu hojně využívaného jak českou, tak rakouskou klientelou. Ve fázi realizace je zde velký konferenční sál, další ubytovací kapacity a wellness centrum.

Z ruiny starého statku bizoní ranč

Osada Rožnov, část obce Český Rudolec, leží uprostřed přírodního parku Česká Kanada, obklopena nádhernými lesy, loukami a pastvinami. Však byla také zdejší krajina jedním z hlavních důvodů, proč se zde manželé Dirk a Eva van de Poel v roce 2007 rozhodli zakoupit ruinu starého statku pocházejícího ze 17. století s vizí chovu u nás nepříliš rozšířených hospodářských zvířat – bizonů.

Ruku v ruce s navyšováním výměry z původních 63 hektarů trvalých travních porostů na současných 300, obhospodařovaných v systému ekologického zemědělství, rostlo i stádo bizonů, importované přímo z Kanady, až na současných 50 kusů, ale i stohlavé stádo masného skotu plemene aberdeen angus.

Ideální poloha ranče nedaleko rakouských hranic, v přímém sousedství cyklostezky a běžkařské tratě vedla manžele van de Poel k myšlence přebudovat zchátralý statek na agroturistický areál. V roce 2012 tak byl zprovozněn stylově zařízený penzion o kapacitě 34 lůžek, o rok později restaurace vyhlášená právě specialitami z bizoního masa – steaky, hamburgery, klobáskami, paštikami či výtečnými vývary. Maso je zpracováváno přímo ve faremní bourárně, otevřené taktéž v loňském roce. O bizoní maso je ze strany turistů takový zájem, že zčásti je ho třeba dovážet, a to přímo z kanadské farmy, jejíž stádo čítá 185 tisíc bizonů. Turistům jsou k dispozici i dva před dvěma lety vybudované rybníky přímo za farmou o velikosti 1,8 a 0,8 hektaru. Nechybí ani dětské hřiště či půjčovna kol, oblíbená je i možnost bizoního safari.

S agroturistikou jsou spojeny i další plány manželů van de Poel – z druhé části statku je aktuálně budováno wellness centrum, konferenční sál a v prvním patře pak další ubytovací kapacity, kterými bude možno vyhovět stále se zvyšující poptávce po pořádání akcí většího rozsahu.

Dovolená v traktoru

„Můj děda měl v Belgii, odkud pocházím, menší statek. I mým snem bylo mít jednou svou vlastní farmu, a protože miluji adrenalin, toužil jsem po chovu nějakého méně typického hospodářského zvířete. Bizoni proto byli jasnou volbou, rozhodl jsem se pro ně hned dva roky poté, co jsem přicestoval do České republiky – v roce 1999. Měl jsem původně menší chov nedaleko Chlumu u Třeboně, to pravé však přišlo teprve s koupí této usedlosti,“ říká Dirk van de Poel a dodává: Bizoni jsou velmi odolná a přizpůsobivá zvířata vhodná právě k extenzivnímu chovu. V našich podmínkách jsou chováni celoročně venku bez jakýchkoliv přístřešků. Pokud mají dostatek kvalitní pastvy, není jim třeba v pastevní sezóně přidávat žádné další krmivo. Typickým rysem jejich chování na pastvině je shlukování, protože ve volné přírodě se tak mohou lépe bránit útokům vlků a medvědů. Zvlášť markantní je toto chování v době telení. Rodící plemenice je ve středu stáda, obklopena ostatními zvířaty, která ji chrání. Již hodinu po narození se telata vydávají společně se stádem na putování po pastvině. Většina porodů se odehrává v průběhu měsíce května, v tomto období jsou zvířata agresivní. Leckdo argumentuje, že jejich chov je neekonomický – pravdou je, že porážka býčků probíhá až ve věku tří, čtyř let a jatečná výtěžnost je zhruba 30%, ale to opravdu nebyl hlavní důvod, proč jsem se zrovna pro bizony rozhodl.“

Dirk van de Poel je majitelem stavební firmy, která realizuje zakázky zejména v zahraničí, ale jak sám říká, více se cítí být zemědělcem. „Vyjádřím to jednoduše – když řídím svou stavební firmu, trpím, když sedím v traktoru, mám dovolenou. A víte, co je vůbec nejlepší? Že už se pomalu cítím jako Čech!“

Sázka na rodinné prostředí

Eva van de Poel má kromě péče o dvě dcery – devítiletou Sáru a šestiletou Samanthu na starosti zejména chod penzionu a restaurace, do jejíhož provozu je však zapojena i další část rodiny – její sestra Petra Suková se svým druhem Tomášem Vrchotou. Paní Eva se také významně podílela na zpracování všech projektů souvisejících s rekonstrukcí statku a dohlížela na jejich realizaci. Je i její zásluhou, že jak penzion, tak restaurace navozují pocit domácího prostředí.

„V prvním roce, kdy jsme statek zakoupili, jsme tu provozovali pouze stánek s občerstvením hlavně pro cyklisty. Stále četnější dotazy na možnost ubytování a posezení v restauraci z mnoha stran nás dovedly až k realizaci agroturistického areálu a skutečně nelitujeme. Obrovský zájem turistů je pro nás velmi příjemným překvapením, lidé náš ranč vyhledávají již cíleně, doporučují jej svým známým, máme českou i rakouskou klientelu. Pracujeme sice sedm dní v týdnu, opravdu se nezastavíme, ale nevadí, když vidíme, že jsou u nás lidé spokojení. Sázíme na rodinné prostředí, kvalitní služby, příjemnou obsluhu, dobré jídlo. V letním období k nám jezdí rodiče mého muže z Belgie, věnují se hostům, komunikují s nimi a ti se k nám rádi vrací,“ vysvětluje Eva van de Poel a dodává: „Dokázali jsme společně s Dirkem a rodinou spoustu věcí, na které jsme pyšní. Budeme moc rádi, když se v budoucnu do chodu ranče zapojí i naše dcery, kterým bychom ho jednou chtěli předat. Musí se ale snažit, nic není zadarmo, ani nám s Dirkem nikdo nic nedal, vše jsme si vydobyli sami a o to větší radost ze svých úspěchů máme.“

Rodinná firma, jak má být

Sestra Evy van de Poel Petra Suková a její druh Tomáš Vrchota se starají o provoz restaurace, která se díky specialitám z bizoního masa a také originálnímu svrchně kvašenému pivu Bizon, jež je spojením české receptury s belgickou technologií, stává stále vyhledávanější.

„Práce v restauraci na ranči nás oba velice baví, vítáme hlavně neustálé nové nápady a podněty směrem k zákazníkům ze strany majitele Dirka, který přichází se zajímavými recepturami, na nichž se můžeme podílet. Aktuální novinkou je například velmi žádaný šťavnatý bizoní steak na seně. Restaurace se také stává stále častěji místem pořádání svatebních hostin či nejrůznějších firemních rautů, což je pro nás z hlediska organizace velká výzva. Při plánování těchto akcí spolupracujeme ještě s naší třetí sestrou, takže opravdu rodinná firma jak má být. Naším společným přáním je, aby to tak zůstalo i nadále,“ shodují se Petra Suková s Tomášem Vrchotou.

Zdroj: Asociace soukromého zemědělství ČR

 


Šárka Gorgoňová

Šárka Gorgoňová je tiskovou referentkou Asociace soukromého zemědělství ČR.