Dr. Oetker: Příběh světoznámého kypřícího prášku
Zakladatel firmy na výrobu kypřících prášku, pudingů a dalších potravinářských výrobků dr. August Oetker se narodil do rodiny pekaře v německém Obernkirchenu. Vystudoval univerzitu ve Freiburgu, kde také získal doktorát. Začátek firmy Dr. Oetker můžeme datovat do roku 1891, kdy v Bielefeldu August Oetker zakoupil lékárnu, ve které nejen prodával, ale také bádal po optimální příměsi do mouky vhodné na pečení. To se mu po dvou letech povedlo. Kypřící prášky už v té době existovaly, ovšem jejich vlastnosti nebyly příliš vhodné a trvanlivost velmi krátká. Až dr. Oetker dokázal vyvinout prášek, který měl pro pečení ideální vlastnosti a dlouhou trvanlivost a nechal si ho v roce 1903 patentovat. Dr. August Oetker byl nejen vynikajícím chemikem, ale také obchodníkem. Největší úspěch se dostavil, když dr. Oetker přidával prášek přímo do balení mouky, tak aby to měly hospodyňky co nejjednodušší. Výroba nejprve probíhala v lékárně ovšem zanedlouho přestala stačit a firma musela koupit továrnu. Opravdový boom prášků na pečení přišel po zdokonalení výrobní linky v roce 1906, kdy se zautomatizovalo dávkování do jednotlivých sáčků a jejich uzavírání.
V roce 1904 vstoupil do vedení firmy také Augustův mladší bratr Eduard Oetker, který se podílel na vedení a chodu laboratoře, ovšem zemřel již v roce 1913. Dalším rodinným příslušníkem byl druhý bratr Louis Oetker, jenž se staral o reklamní oddělení a v roce 1906 převzal odpovědnost za vedení zahraničních poboček. První světová válka byla tragédií pro celou rodinu, a zejména pro otce zakladatele a jeho manželku, protože v roce 1916 zemřel jejich jediný syn a dědic rodinného podniku Rudolf. Dr. Oetker se z této tragické události nevzpamatoval a v roce 1918 zemřel. Firmu do své smrti v roce 1933 vedl jeho bratr Louis. Na nějaký čas převzal vedení firmy Richard Kaselowsky, který se oženil s vdovou ve válce zabitého Rudolfa Oetkera. Na chodu společnosti se dále podílela i vdova po zakladateli Dr. Augustu Oetkerovi, Caroline. Pomohla vychovat následovníka rodinného byznysu Rudolfa Augusta Oetkera. Rudolf August byl pohrobkem a synem zesnulého Rudolfa. Jeho otčím na něho měl velký vliv, což se projevilo nejen v pozitivech, ale také v negativech. Richard Kaselowsky byl horlivým členem NSDAP, svůj příklon k nacistům zřejmě vštěpoval i svému nevlastnímu synovi, který sloužil v německé armádě. Na druhou stranu zřejmě díky jeho vlivu se mladý Rudolf August dostal zpět domů a od roku 1947 mohl vést rodinný podnik. Druhou světovou válku ovšem Kaselowsky nepřežil, zemřel při bombardování Bielefeldu spojenci v roce 1944.
Po válce se rozšířila výroba. Šlo především o výrobu pudingů, nealkoholických nápojů, ale také mražených pizz. V průběhu druhé poloviny dvacátého století rodinný podnik skupoval další firmy a investoval a podnikal v mnoha dalších odvětvích. Jmenujme například pojišťovny Optima, Condor, leteckou společnost Condor Luftreed atd. V roce 1981 se do vedení firmy dostala čtvrtá generace rodiny Oetkerů. Byl jím Dr. August Oetker, který po studiích pracoval mimo rodinnou firmu (např. v bankách). V roce 1996 byl založen holding Dr. Oetker International GmbH, který zastřešuje většinu rodinného podnikání. Od roku 2010 byl v čele firmy Richard Oetker, mladší bratr Augusta Oetkera. Richard je mediální známý především díky svému únosu, jehož obětí se stal v roce 1976. Bylo za něj vyplaceno nejvyšší výkupné v dějinách Německa a únosce byl nakonec dopaden. Na začátku roku 2015 se rodina rozhodla najmout generálního ředitele z osob mimo firmu a rodinu, který nastoupil do své funkce v roce 2017, kdy se Richard Oetker rozhodl odejít do důchodu.