Dynastie Lauder: První multimilionový byznys s kosmetikou
V sérii „Představujeme světové podnikatelské rodiny“ jsme si již představili mimo jiné příběh dynastie Rockefellerů nebo Rothschildů. V dalším článku této série se můžete těšit na seznámení s osudy členů dynastie Lauder, která je spjata se skoro třiceti v současnosti známými kosmetickými značkami.
Když Estée Lauder vyráběla ve 40. letech 20. stol. své první krémy doma v kuchyni jako žena v domácnosti, nikdo jistě netušil, jaké kosmetické impérium se jí podaří vybudovat. V jejím snu se jí rozhodl podpořit manžel a společně v roce 1946 založili malou kosmetickou firmu nesoucí jméno své zakladatelky – Estée Lauder. Již v 50. letech byla firma multimilionovým byznysem, prvním v oblasti výroby a prodeje kosmetiky.
Estée Lauder se rozhodla změnit přístup žen a posléze i mužů ke kosmetickým výrobkům. Chtěla dát všem najevo, že kosmetika není pouze luxusním zbožím nebo něčím, co si může spotřebitel dovolit jen pro zvláštní příležitosti. Jejím cílem bylo, aby se péče o pleť a tělo stala každodenní rutinou. I přes tento přístup byla kosmetika značky Estée Lauder velmi drahá. Estée zastávala názor, že za krásu se musí platit. Své zákazníky si však uměla získat. Ať už se jednalo o osobní přístup, možnost vyzkoušení výrobku přímo v obchodě ještě před jeho zakoupením či o dávání vzorků dalších výrobků ke každému nákupu. Společnost Estée Lauder byla také jednou z prvních, která nechávala své výrobky dermatologicky a alergicky testovat.
V roce 1960 se podařilo firmu rozšířit za hranice Spojených států amerických. První obchody se objevovaly v Belgii, Francii či Velké Británii. 60. léta se stala také zlomovými v oblasti kosmetiky pro muže. Estée pro ně představila první řadu prestižních parfémů.
Do chodu rodinné firmy se pomalu zapojili oba synové – Leonard a Ronald. K nimž se zanedlouho přidala také Leonardova manželka Evelyn, která se zasloužila především o dobročinnou činnost spojenou se značkou Estée Lauder. Leonard se stal v roce 1972 prezidentem společnosti.
V roce 1995 se rozhodla rodina Lauder změnit svou rodinnou firmu, vlastněnou přímo rodinou, ve společnost veřejně obchodovatelnou na burze. V současné době vlastní rodina přibližně 40 % všech akcí firmy, které znamenají přibližně 87 % rozhodovacích pravomocí.
Postupně se také do jejího vedení zapojila další generace rodiny. Leonardův syn William a Ronaldovy dcery Aerin a Jane. V současné době jsou v představenstvu společnosti 4 členové rodiny Lauder. Prezidentem společnosti a CEO je od roku 2008 profesionální manažer Fabrizio Freda.
Estée Lauder se za svou podnikatelskou činnost dočkala několika ocenění. Byla držitelkou prezidentské medaile svobody (uděluje prezident Spojených států amerických) a časopisem Times byla jako jediná žena vybrána mezi 20 nejvlivnějších podnikatelských géniů 20. století.
Zmiňme si krátce ještě filantropickou činnost, na které si Estée Lauder velmi zakládala a s níž bývá spojováno především jméno manželky syna Leonarda Evelyn Lauder. Vzhledem k tomu, že byla firma založena v New Yorku, rozhodli se její zakladatelé pomoci se zvelebením tohoto města. Prvním dobročinným počinem se proto stala výstavba dětských hřišť v centru města. Dalším významným krokem byla finanční podpora rekonstrukce zámku ve Versailles a v neposlední řadě podpora kampaně bojující proti rakovině prsu, tzv. Růžové stuhy.