MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Impérium Rogers Telecommunications: odstrašující příklad pro všechny podnikatelské rodiny

11.11.2024 — ,


S nadsázkou řečeno – těžko najít rozdíl mezi magnáty obchodních společností, kterým se podařilo vybudovat skutečné impérium, a řeckými bohy. Obě entity čas od času sestupují mezi nás, obyčejné smrtelníky. Někdy rozdávají štědré dary, jindy chválí práci těch, kdo vůbec umožňuje jejich fungování. Ne výjimečně dochází k menší či větší roztržce za současného diskursu společnosti, která ze stran je ve větším právu. Opinio communis kanadské společnosti bylo testováno zejména v uplynulých letech, kdy se veřejnost stala diváky sporu mezi potomky rodiny Rogers, dědiců telekomunikačního impéria založeného jejich otcem, jak se s každým dalším trapným gestem předbíhají v názorné ukázce toho, jak nemá vypadat rodinné podnikaní v praxi.

Není všechno javorový sirup, co se třpytí

Specifikum kanadského trhu spočívá v korporátních oligopolech. Banky, letecké společnosti, obchodní řetězce a telekomunikační firmy patří mezi ty nejvýraznější příklady. Spotřebitelé nejsou pro tyto průmyslové giganty hlavním bodem zájmu z hlediska sympatií či respektu, neboť si právem uvědomují, že jejich obavy jsou pro korporátní vládnoucí třídu pouhými okrajovými záležitostmi v honbě za zisky a všeobecným vlivem na trhu a v politice.

V knize „Rogers v. Rogers: Boj o kontrolu nad kanadským telekomunikačním impériem“ vypráví novinářka Globe and Mail Alexandra Posadzki příběh veřejné rozepře mezi členy rodiny Rogers o směřování společnosti po smrti zakladatele Teda Rogerse v roce 2008. Kniha začíná citátem z Krále Leara – srovnání, které je téměř nevyhnutelné, podobně jako srovnání s úspěšným seriálem HBO „Succession“. Posadzki současně líčí příběh rodiny, průmyslu i samotné Kanady – přičemž neopouští realitu, jak se oligopol formuje a následně ovlivňuje zbytek společnosti.

S hloubkou a podrobností zaznamenává Posadzki melodrama mezi Edwardem Rogersem a jeho spojenci na jedné straně a dvěma jeho sestrami, matkou a jejich spojenci na straně druhé. Do příběhu jsou zapleteni i další korporátní a politické osobnosti, včetně Johna Toryho, který rezignoval na post starosty Toronta kvůli sexuálnímu skandálu, právě když korporátní drama probíhalo. Tory pracoval pro Rogers v 90. letech a později se stal poradcem Rogers Control Trust, který hraje v knize významnou roli.

Podstata rodinného sporu – spor o vedení společnosti 

Bezprostřední příčinou rozkolu u Rogersů byl pokus Edwarda sesadit jednoho generálního ředitele, Joea Nataleho, a nahradit ho jiným, jmenovitě Tonym Staffierim. Plán však selhal na tzv. „butt dial“, což označuje situaci, kdy někdo omylem zavolá telefonem bez toho, aby to zamýšlel – často proto, že telefon byl v kapse nebo v tašce. Často se stává, když se smartphone aktivuje nevědomky, například dotykem části těla (typicky hýždí, proto „butt dial“). Náhoda tak dopomohla tomu, že Staffieri omylem vytočil Nataleho během rozhovoru s někým jiným, v němž popisoval již zmíněné spiknutí ohledně výměny vedení společnosti. Jakmile se tato skutečnost dostala za stěny zasedací místnosti na veřejnost, matriarcha rodiny Loretta Rogers a její dcery Martha Rogers a Melinda Rogers-Hixon veřejně podpořily Nataleho v setrvání ve funkci. Trojice, vykonávající svou roli členů představenstva, následně sesadila Edwarda z funkce předsedy představenstva společnosti Rogers. Edward se však nevzdal a oznámil nahrazení pěti členů představenstva svými vlastními kandidáty, kteří ho rychle znovu zvolili. Jak už tomu bývá, tak se celá věc nakonec přesunula do jednací síně soudu, a to konkrétně až k Nejvyššímu soud Britské Kolubie, který se ve svém rozhodnutí postavil na stranu Edwarda a rozhodl, že jeho jednostranné změny ve vedení společnosti byly přípustné. Loretta Rogers, Martha Rogers a Melinda Rogers-Hixon označily rozhodnutí soudu za „ránu dobrému řízení a právům akcionářů“ a varovaly, že „nastavuje nebezpečný nový precedens pro kanadské kapitálové trhy, protože umožňuje nezávislé členy představenstva veřejné společnosti odstranit jedním podpisem“. 

Spor o vedení společnosti vyvrcholil narovnáním z počátku roku 2024. Vyjádření společnosti k soukromé dohodě uvádí, že Melinda Rogers-Hixon a Martha Rogers odcházejí z představenstva společnosti Rogers Communications Inc. Loretta Rogers zemřela v roce 2022. Další podrobnosti dohody nebyly zveřejněny. Roky trvající spor byl tak ukončen prostým vyjádřením nynějšího předsedy představenstva společnosti Edwarda Rogerse, ve kterém poděkoval svým sestrám za jejich přínos společnosti a bez dalšího tak zastřel odkaz rodinné telekomunikační společnosti působící na kanadském trhu již od 60. let. 

Několik doporučení na závěr…

Role a odpovědnost angažovaných členů rodiny

V rodinných firmách je klíčové jasně definovat role a odpovědnosti angažovaných členů rodiny. Konflikty často vznikají, když jsou očekávání nejednoznačná nebo se překrývají osobní a profesionální vztahy.

Transparentní mechanismy pro rozhodování

Jasné procesy pro klíčová rozhodnutí, jako je např. jmenování nového vedení, snižují prostor pro nejednoznačné a kontroverzní kroky. Spory mohou podkopat důvěru zaměstnanců, akcionářů i veřejnosti.

Způsob řešení konfliktních situací 

Řešení interních záležitostí veřejně, zejména přes média, může poškodit image firmy i důvěru klientů, dodavatelů, spolupracovníků, což dokazuje řada medializovaných sporů. Aby konflikt nenarůstal, je vhodné včas zapojit nezávislý prvek (externí pohled může přinést nové perspektivy a zabránit eskalaci konfliktu), a předně nastalé konflikty řešit interně, uvnitř rodiny a/nebo firmy. 

Jasná pravidla pro nástupnictví

Rodinné firmy by měly mít jasno v otázce procesu nástupnictví. Plánované a řízené nástupnictví může předejít konfliktům o moc v rodině a/nebo firmě, a současně zajistí kontinuitu. 

Péče o reputaci firmy

Dlouholeté spory a veřejné střety, jako v případě Rogers Telecommunications, mohou vést ke ztrátě důvěry veřejnosti i trhu. Korporátně řízené firmy, na které má stále vliv původní rodina, by měly klást důraz na ochranu dobrého jména a snažit se vyhnout krokům, které mohou ohrozit image firmy.

Dlouhodobá strategie s důrazem na hodnoty zakladatelské generace

Je důležité, aby rodina udržovala a respektovala hodnoty, na jejichž základě vybudovala podnikání a rodinné bohatství zakladatelská generace, a přizpůsobila je současným potřebám a očekáváním rodiny, firmy a trhu.

Zdroje:


imperium-rogers-telecommunications-odstrasujici-priklad-pro-vsechny-podnikatelske-rodiny

Lukáš Kubický

Lukáš Kubický je student právnické fakulty Masarykovy univerzity se zájmem o obchodní, trestní a mezinárodní právo. Během posledního roku svého studia se soustředí na získávání praktických zkušeností a připravuje se na kariéru v právní profesi.

imperium-rogers-telecommunications-odstrasujici-priklad-pro-vsechny-podnikatelske-rodiny

Zuzana Carbolová

Zuzana Carbolová je právník s orientací na privátní klientelu. Praktické zkušenosti má s vedením a řízením family office, kde se věnuje nástupnictví, mezigeneračnímu transferu kapitálu a zachování bohatství pro současné i budoucí generace podnikatelských rodin. Podílí se rovněž na přípravě systému tzv. family business governance, včetně vytváření rodinných ústav. Ve své právní praxi se zaměřuje na soukromé právo, zejména na oblasti práva rodinného, dědického a správy cizího majetku.