MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Lockheed Corporation: Podnikání dvou rodin od vodní hladiny až po vesmír

12.11.2019 —


Dnešní příspěvek rubriky Slova a příběhy vypráví příběh dvou bratrů ze dvou rodin, kteří i přes neúspěchy dokázali vybudovat leteckou společnost s celosvětovou působností. Tato společnost se dnes jmenuje Lockheed Martin. Předchůdkyně společnosti Lockheed Corporation, ze které se stala firma Lockheed Martin, začala fungovat již v roce 1912 pod názvem Alco Hydro-Aeroplane Company. Firmu založili bratři Allan Loughead a Malcolm Loughead v San Franciscu v Kalifornii a po 4 letech společnost přejmenovali na Loughead Aircraft Manufacturing Company a přesunuli její sídlo do Santa Barbary v Kalifornii. Bohužel pro bratry, byl trh po první světové válce přesycen konkurenčními letadly Curtiss JN-4 a De Haviland, proto jejich letoun S-1 i díky vysoké ceně 2 500 dolarů nešel na odbyt. Firmu tak museli bratři v roce 1921 zavřít.

Allan Loughead se ovšem svého snu nevzdal a společně se svými společníky v roce 1926 založil novou společnost Lockheed Aircraft Company. Allan změnil jméno společnosti a později i svoje vlastní z Loughead na Lockheed, protože Loughead se špatně vyslovovalo. Jeho bratr Malcolm se rodinnému podnikání nevěnoval a pracoval v automobilovém průmyslu. Prvním z významných letadel společnosti byl Lockheed Vega, který designově vycházel právě z modelu S-1, který vyráběla ještě rodinná firma. Společnost Lockheed i díky předešlým zkušenostem zvýšila svoji výrobu i prodej a mezi roky 1926 a 1928 vyrobila 80 letadel a utržila přes milion dolarů. Změna majetkových poměrů nastala, když v roce 1929 jeden ze společníků Fred Keeler prodal 87 procent firmy společnosti Detroit Aircraft Corporation, na to reagoval Allen Loughead rezignací.

Nedlouho poté začala v USA velká hospodářská krize, která měla velký dopad na celou ekonomiku Spojených států. Zkrachovala tak mateřská společnost Detroit Aircraft Corporation, jež vlastnila firmu Lockheed. Tu chtěl jako „svoji“ společnost Allen Loughead koupit zpět. Je ironií osudu, že nakonec Allen svoji nabídku 50 000 dolarů nepodal, protože se domníval, že je příliš nízká. Firmu tak získala skupina investorů za ještě nižší částku 40 000 dolarů, a to v roce 1932.

Jedněmi z investorů byli i bratři Robert a Courtland Grossovi. Právě zde začíná další kapitola rodinného podnikání firmy Lockheed Corporation, protože Courtland, neboli Cort byl ve vedení společnosti celých 35 let a jeho bratr Robert 26 let. Robertova kariéra ve vrcholném vedení začala v roce 1934, když byl jmenovaný předsedou představenstva.

Pro společnost Lockheed Corporation vyrábějící letadla byla druhá světová válka velkou šancí, jak zvýšit svojí produkci. Příležitost využila hned od začátku války, když začala vyrábět letoun P-38 Lightning, který jako jediné letadlo bojovalo po celou dobu války. P‑38 Lightning a jeho posádce se dokonce podařilo sestřelit v roce 1943 letadlo s Isoroku Jamamoto, jenž byl vrchním velitelem japonských námořních sil. V roce 1940 společnost rozšířila svoji výrobu v dalších továrnách. Druhá světová válka pomohla firmě Lockheed Corporation mnohonásobně zvýšit produkci letounů, a to na téměř 20 000 kusů. Po druhé světové válce se společnost zaměřila na civilní výrobu, podílela se například na vývoji a výrobě letadla L-049 Constellation, které bylo schopno přepravit až 43 cestujících z Londýna do New Yorku za třináct hodin.

Lockheed Corporation ovšem zcela neopustila vývoj a výrobu vojenských letadel. Mezi jejich nejslavnější letadla patřil například letoun Lockheed U-2, který se za studené války využíval ke špionážním účelům nad Sovětským svazem, a to až ve výšce 24 kilometrů. Lockheed tak nespolupracoval jen s armádou USA, ale také s dalšími bezpečnostními a zpravodajskými organizacemi jako například se CIA. Dalším slavným letadlem bylo vojenské letadlo Lockheed C-130 Hercules, jež se osvědčilo a v armádách slouží až do dnešních dnů. Bohužel ani Lockheed Corporation se nevyhnuly skandály s úplatky, když se v 70. letech měli pokusit zástupci společnosti uplatit některé členy amerického senátu.

I přes to, že se společnost Lockheed Corporation podílela na vývoji a výrobě zejména vojenských letadel s jinými leteckými společnostmi, tak vždy působila jako samostatná firma. To se změnilo v roce 1995, kdy došlo k fúzi se společností Martin Marietta. Od té doby tak vystupuje pod jménem Lockheed Martin s tržbami přes 50 miliard dolarů ročně.


lockheed-corporation-podnikani-dvou-rodin-od-vodni-hladiny-az-po-vesmir

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.