L’ORÉAL POTŘETÍ – UKONČENÍ SPORU A CESTA ZPĚT NA VRCHOL
Tento článek je v pořadí třetím k tématu sporu mezi Liliane Bettencourt a její dcerou Françoise Bettencourt Meyers. Tentokrát se zaměříme na rozuzlení rodinného sporu ve všech jeho rovinách.
V minulém článku jsme nastínili problematický vztah obou žen (matka – dcera), do kterého později vstoupil charismatický muž. Byl jím Françoise-Marie Banier, na kterého dcera Liliane podala v roce 2007 trestní oznámení. Byl nařčen z toho, že využívá pokročilého stáří její matky a obohacuje se na její úkor. Někteří v něm viděli čestného Robina Hooda, který se přimotal do sporu nejbohatších žen světa. Jiní ho měli za zlatokopa a lháře. Zásadním okamžikem v celém případu bylo odhalení tajných nahrávek rozhovorů s Liliane (podrobněji jsme o nahrávkách psali v předchozím článku).
Vlk v rouše beránčím
Na základě nahraných rozhovorů si soud prošetřující způsobilost Liliane Bettencourt v roce 2010 vyžádal její lékařské vyšetření. V nahrávkách bylo odhaleno, že nejbohatší žena Francie vykazuje známky poruchy paměti. V té době měla již velmi špatný sluch a v nahrávkách se objevují momenty, kdy si není jistá tím, který je rok. Dále jsou slyšet lidé, kteří naléhají, aby jim podepsala různé smlouvy. Musejí jí také připomínat, že chtěla všechen svůj majetek odkázat právě Banierovi.
Navíc se ukázalo, že Françoise-Marie je ve vztazích se staršími bohatými ženami velmi zkušený. V devatenácti letech se přátelil s čtyřiašedesátiletou hraběnkou Marie-Laure de Noailles. Z dalších žen můžeme po vzoru webu Forbes uvést také Nathalii Sarraute. Dále Madeleine Castaing, jejíž vnuk později pro deník Le Figaro potvrdil, že jeho babička byla dle jeho názoru „obětí“ mladého Baniera. Všechny tyto ženy ho zahrnovaly dary, které jim Banier oplácel pozorností a blízkým přátelstvím.
„V průběhu několika let mi opakovaně volal, aby se ujistil, že madam bude mít s sebou na obědě šekovou knížku.“
Toto je svědectví jedné služebné z domu Liliane. Následovala další a další svědectví, která Baniera líčila v tom nejhorším možném světle. Nejprve byl Banier shledán vinným a odsouzen na dva a půl roku odnětí svobody. Výsledek odvolání se liší dle zdroje. V seriálu je jeho konečným trestem odškodnění Françoise Bettencourt ve výši jednoho eura. Na webu Forbes je uváděn čtyřletý podmíněný trest a pokuta 450 tisíc dolarů. Jisté je, že s Liliane se po roce 2010 už neviděl. Po její smrti nezdědil vůbec nic, navzdory jejímu přání.
Francouzský Watergate
Ministr práce Eric Woerth byl v rozhovorech zmíněn ve spojitosti s podezřelými peněžními dary. Přestože ho soud později shledal nevinným, pro nevoli občanů z úřadu odešel. Dalším podezřelým byl tehdejší prezident Nicolas Sarkozy, který měl obdržet zákonem nepovolenou peněžní podporu v prezidentské kampani. I on byl později viny zproštěn.
Tyto události však zásadně ovlivnily hodnotu firmy L’Oréal. Na webu Forbes byl zveřejněn pokles výdělku za rok 2008, který činil 2.4 miliardy dolarů. Zároveň se našli experti, kteří doporučovali vedení Nestlé, aby co nejrychleji prodala svůj 29% podíl v L’Oréal.
Konec dobrý, všechno dobré…
Jen pár měsíců po zveřejnění nahrávek se Liliane s Françoise rozhodly spor ukončit. Šestého prosince roku 2010 informovaly veřejnost o kompromisu, kterým celý spor uzavírají. Françoise se zavázala k tomu, že stáhne všechna obvinění, která podala na matčina přítele. Zároveň upustila od snahy nechat matku prohlásit za nesvéprávnou. Liliane na oplátku přislíbila, že se přestane vídat s Banierem a propustí správce svého majetku Patrice de Maistreho. Oba muži podle rodiny využili důvěry a křehkosti Liliane.
Na základě dohody se do podniku zapojili i dva synové Françoise. Liliane zůstala formální hlavou podniku, její vnuci získali místo v radě a jejich otec se stal generálním ředitelem. O dohodě podrobně informuje web Reuters.
V seriálové verzi příběhu je konec sporu vykreslen spíš negativně. Naznačuje, že Françoise se rozhodla vzít situaci do svých rukou a matku ke kompromisu donutila. Poté se stala její opatrovnicí a izolovala ji od zbytku světa. Tomu odporují slova samotné Liliane, která dohodu s dcerou okomentovala takto:
„Naše společné rozhodnutí mi dává naději. Umožní, aby se mi splnilo mé přání. Aby se rodina znovu sjednotila.“
Pravdu se nejspíš nikdy nedozvíme. Faktem je, že doktoři brzy poté diagnostikovali Liliane alzheimerovu chorobu. Françoise se záhy stala její opatrovnicí. Po ukončení sporu se rodina opět stáhla do ústraní a přerušila komunikaci s médii. Sama Françoise své dědictví spravuje vzorně. Od jejího nástupu do čela podniku před sedmi lety se hodnota firmy zdvojnásobila. V prosinci minulého roku se stala první ženou, jejíž majetek přesáhl hodnotu 100 miliard dolarů. Její matka Liliane zemřela v roce 2017 ve věku 94 let.
Závěrem…
Z příběhu matky a dcery Bettencourt plynou mnohá ponaučení. K zamyšlení nabízíme některá z nich.
1. Minule jsme zmiňovali důležitost vzájemných vztahu mezi členy rodiny. I ze strany Françoise mohlo dojít k pochybením. Na tzv. „drby o adopci“ Baniera reagovala unáhleným trestním oznámením. Její vztah s matkou se stal natolik komplikovaným, že nebylo reálné se rozumně domluvit. Za jiných okolností by se snad mohl spor vyřešit v užším, rodinném kruhu.
2. Liliane si nepřipustila důležitost a význam rodinných hodnot. Ačkoliv se později ukázalo, že její dcera má k firmě pozitivní vztah, nemuselo tomu tak být. Na rozdíl od své matky Françoise nebyla vedena k nástupnictví a místo rodinného podnikání se realizovala jinde.
3. Tím, že svou dceru podceňovala, ochudila se Liliane o její potenciál. Pro budoucí úspěch a mezigenerační majetkovou kontinuitu je (mimo jiné) nezbytné rozpoznat schopnosti členů rodiny a ty aktivní (pokud jsou) brzy zapojit do rodinného podnikání. V posledních letech Françoise potvrdila, že je pro firmu velkým přínosem.
4. V poslední řadě je nutné zmínit samotný nástupnický proces. V L’Oréal nebyla žádná pravidla ani plán pro předání vlastnictví, vedení a řízení, potažmo pro správu správu majetku ze strany dalších generací. V kombinaci se složitými rodinnými vztahy se situace stala naprosto nepřehlednou.