MajiteleFirem.cz na Twitteru MajiteleFirem.cz na Facebooku MajiteleFirem.cz na Linkedin

Mars: Sladkosti základ rodiny (2. část)

10.6.2019 —


V prvním díle článku a firmě, která je známá svými pamlsky, jsme se seznámili se začátky podnikání až do začátku druhé světové války. V druhém díle se zaměříme na další osudy celosvětově známé rodinné firmy až do současnosti.

Druhá světová válka nepochybně vedla k rozšíření výroby a prodeje základních potravin. Firma se vedle sladkostí začala věnovat i jiným potravinám. Jednalo se především o rýži, která byla celozrnná, pikantní nebo předvařená v pytlících. Společnost tak dodávala tuto hlavní potravinu americké armádě, což představovalo lukrativní zakázky ve velkých objemech. V 50. letech Mars rozšířila svůj vliv v tomto segmentu hlavně spojením se společností Uncle Ben.

V roce 1967 Forrest formálně spojil jím vybudovanou větev rodinného podnikání v Evropě a byznysem založeným jeho otcem v USA. Forrest také podporoval firemní kulturu, kde on sám nazýval i „posledního“ dělníka kolegou, manažeři byli přesunuti z kanceláří mezi své podřízené, aby se usnadnila komunikace mezi jednotlivými patry společnosti. Tyto přístupy vedení firmy byly známé už od 20. a 30. let, podobnou organizační kulturu prosazoval například Tomáš Baťa. Na konci 60. let firma pronikla do dalšího segmentu, jenž se týkal jídla. Vedle potravin a pamlsků jak pro lidi, tak pro zvířata, začala společnost modernizovat a zdokonalovat prodejní automaty. Forrest k tomu založil firmu MEI (Mars Electronics International), která pomocí elektroniky zautomatizovala ovládání a výdej výrobků z automatu, tak jak to známe dnes. V 80. let dokonce zavedla v automatech bezhotovostní platební systémy a provedla další modernizace, v té době už celé rodinné impérium mělo pobočky po celém světě.

Forrest senior opustil vrcholné vedení firmy v roce 1973. Po jeho odchodu nastoupila třetí generace, jež byla reprezentována jeho dvěma syny Forrestem Marsem Juniorem a Johnem Marsem, kteří společnost ovládali společně. Nebyli ovšem jediní zástupci rodiny Mars. Ve firmě působili na nižších pozicích i další členové rodiny, jako například jejich sestra Jackie. Nová generace pokračovala v rodinném byznysu a souboji s největším rivalem společností Hershey Foods.

Konkurenční rivalita se projevovala především ve vytváření a prodávání nových produktů. Mars přišel v 80. letech se zajímavým přístupem, že sladkosti nemusí být jen nezdravé pochutiny, ale že mohou být také zdrojem energie, například pro sportovce. Proto Mars zavedl reklamní kampaň, ve které byly M&M a Snickers prezentovány jako „oficiální svačina pro olympijské hry v roce 1985“. Přetahování o jedničku na trhu pokračovalo i v 90. letech.

Na jejich konci v roce 1999 zemřel Forrest Mars Senior v úctyhodném věku 95 let. Po jeho smrti se zintenzivnila konsolidace jednotlivých složek rodinného byznysu. Společnost nikdy nevstoupila na burzu a v roce 2008 dokonce koupila za zhruba 23 miliard dolarů světoznámou společnost na výrobu žvýkaček Wrigley Company. Aktuálně společnost Mars, Incorporated stále vlastní již velice rozvětvená rodina Mars a společnost generuje tržby okolo 35 miliard dolarů.


mars-sladkosti-zaklad-rodiny-2-cast

Petr Štěrba

Petr Štěrba je studentem posledního ročníku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a posledního ročníku Vysoké školy ekonomické v Praze. V rámci svého studia se Petr věnuje hospodářským dějinám a ekonomii. Při psaní článků pro webový portál majitelefirem.cz se zaměřuje především na příběhy českých i zahraničních rodinných firem.