Samsung: Od výroby sušených ryb až po jednoho z největších technologických gigantů (2. část)
Společnost Samsung je celosvětově známá technologická firma, která je mimo jiné jeden z největších výrobců a inovátorů v oblasti mobilních telefonů. V první části tohoto článku jsme si firmu představili od jejího založení do počátku 80. let 20. století. Dnes se seznámíme s jejím dalším působením.
Pokud byl počátek 80. let úspěšným z hlediska výroby a prodeje nových výrobku, tak závěr byl pro celou společnost i rodinu zakladatele smutný. V roce 1987 zemřel zakladatel firmy Lee Byung-Chul, který podnik vedl 50 let. Vedení firmy předal svému synovi Lee Kun-hee, jenž restrukturoval rodinný podnik a vstoupil do nových odvětví. Začátek 90. let patřil vývoji prvního mobilního telefonu a výrobě paměťových čipů do počítačů, jejichž se do roku 1992 stala firma Samsung hlavním světovým producentem. Společnost nezaostávala ani ve výrobě harddisků a společnosti se podařilo vyrobit první 250 MB disk. Vlajkovou lodí mobilních telefonů byl SH700, jenž vážil pouze 100 gramů, pro srovnání, nejoblíbenější mobil téhož roku Motorola m300 byl o celou třetinu těžší. Do konce tisíciletí společnost Samsung nejvíce prodávala typy SH 770 a SH 100, ovšem největší boom v oblasti mobilních telefonů měl teprve přijít. Další generaci reprezentuje syn Lee Jae-yong, který se do vedení společnosti zapojil již v roce 1991.
Do nového tisíciletí vstoupil Samsung s mobilem SGH-T100, což bylo moderní „véčko“, kterého se prodalo více jak 10 milionů kusů. V dalším klíčovém segmentu pamětí flash se stal Samsung v roce 2003 světovou jedničkou. Nezaostával ani v prodeji televizorů, kterých prodal rovněž 10 milionů, podílel se také na vývoji a výrobě LCD televizorů. Když roku 2007 představil Apple svůj první dotykový mobil, tak mnoho lidí správě očekávalo, že se stane hitem. Od toho okamžiku začal závod, kdo se přiblíží nejvýdělečnějšímu výrobci mobilních telefonů Apple. Samsung se zapojil do tohoto závodu také, a to nejprve s modelem Omnia i900 a Samsungem GT-S5230 Star, který se stal velice oblíbeným po celém světě. Ovšem zlom nastal až v roce 2010, když Samsung uvedl svůj první model Galaxy S s operačním systémem Android.
V poslední dekádě se Samsung dostal na druhé místo za Applem. V roce 2013 Samsung obsadil první místo v prodeji mobilních telefonů. Samsung ovšem nezažíval jen úspěchy. V roce 2012 musel společnosti Apple zaplatit přes 1 miliardu dolarů za zneužití patentů. Vlastních patentů zaregistroval Samsung v USA v roce 2015 více než 7500, což bylo více než u společností Apple, Google, IBM nebo Microsoft.
Vedle patentových problémů musela společnost také čelit vyšetřování ze strany korejských státních orgánů, které firmu obvinily z podplácení vysokých státních úředníků. To vedlo až k rezignaci Lee Kun-heeeho v roce 2008, nicméně zpět do své funkce se vrátil za dva roky. V roce 2014 prodělal srdeční infarkt, což vedlo ke krokům, které měly nahradit otce jeho synem Lee Jae-yongem, se kterým se počítá jako nástupcem v rodinné tradici. Jeho otec se v roce 2014 zotavil ze srdečního selhání a zatím stále zůstává v čele Samsungu. Otázka zůstává jak dlouho, protože v roce 2019 oslavil své 77 narozeniny z nemocničního lůžka.
I přesto, že je Samsung nejviditelnější srze své mobilní telefony, tak je celá společnost ohromným konglomerátem. Její záběr je obrovský, působí v desítkách odvětví, od elektroniky přes chemický průmysl až po výrobu lodí. Samsung zaměstnává přes půl milionu lidí po celém světě a její tržní kapitalizace je přes 200 miliard dolarů. Zatím to vypadá, že ve vedení zůstane rodinná linie a bude pokračovat v tom, co započal Lee Byung-Chul před 80 lety.